Hét vaj- vestigie spirituală
Administrator: 22-02-2017 07:47:02 in Cateheză

Inițial ungurii au primit crestinismul sub aspectul lui răsăritean, ortodox. Regele Stefan cel Sfant (997- 1038), sau mama sa, au zidit o mănăstire ortodoxă de maici la Veszprem pentru mitropolitul ortodox Antonie. Ulterior, regele Ştefan a facilitat organizarea de episcopii catolice în Ungaria, orientarea spre Apusul catolic făcându-se din interese politice, Ungaria având nevoie de Germania vecină, catolică, precum şi de sprijinul papalității. Cu toate acestea, chiar şi în ziua de astăzi, pe prima săptămână din post, ungurii o numesc "hét vaj" =săptămâna untului, ceea ce demonstreaza înrudirea cu "săptămâna brânzei" din rânduiala crestinismului ortodox, practicat de români. Tot in vremurile vechi, în hotararile unui sinod tinut la Szabolcs (Ungaria) in 1092, se vede că ungurii începeau Postul Paştilor lunea şi nu miercurea, ca în crestinismul apusean.