Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Exercițiu de "încălzire" a asceților la intrarea pe stadion
Administrator: 21-02-2017 08:48:55 in Cateheză

 Săptămâna a opta înainte de Paşti, numită "a brânzei", ca perioadă liturgică pregătitoare pentru întâlnirea cu postul desăvârşit, a fost cuprinsă (prin evoluție istorică destul de amplă dublată de o perspectivă pedagogică) în rânduiala de pregatire pentru intrarea in stadionul luptelir duhovnicesti din timpul Postului Pastilor:

•slujbele au caracteristică penitențială, specifică postului: “Luminate sunt cele dinaintea prăznuirii înfrânării;strălucite sunt astăzi începuturile postului...” (Tricântare,cântarea 1,luni la utrenie) “Postire curată,fără de păcat să ne sârguim a săvârşi acum neîncetat,ca să aflăm iertare greşelilor...” (Tricântare,glas 2,marți la utrenie);

•regula postirii cere abținere doar de la produsele din carne, permițând dezlegarea usoară a postului,la ouă, peşte şi lactate,spre a facilita pregătirea şi obişnuirea cu rigorile postului dar şi pentru a materializa distincția dintre ortodocşi şi eretici, în speță față de iacobiți (sirienii monofiziti), care postesc riguros şi aspru în zilele de miercuri, joi şi vineri ale acestei săptămâni. Disciplina postului acestei săptămâni a fost întărită prin norme canonice. Astfel,Sf Nichifor Mărturisitorul statorniceşte consumul brânzei şi de către monahi,spre “suprimarea învățăturii lui Iacob şi a eresului tetradiților”;

•introducerea în cult a rânduielilor de post (idiomele Triodului,introducerea dublului canon-trioda).

 Rămânând totuşi, din punctul de vedere al regulii de postire, în afara Postului propriu-zis, această săptămână are valențe psiho-pedagogice utile asumării mai cu responsabilitate si constient a exercițiului postirii.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator