Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ereziile sunt în cinste numai la cei cu credința slabă
Administrator: 11-02-2017 10:13:36 in Cateheză
Dar, întrucît se ştie că frigurile sînt ceva rău atît prin cauza cît şi prin efectele lor, ne produc mai mult ură decît mirare şi ne ferim de ele pe cît depinde de noi, căci nimicirea lor nu stă în puterea noastră. Cu privire la erezii, care aduc moartea veşnică şi văpaia focului mistuitor, unii preferă să se mire de ceea ce pot face ele, în loc să se ferească de ce aduc ele ca să nu mai poată face rău, deşi au putinţa de a se feri de ele. Dealtfel, ele ar pierde din influenţa lor, dacă ei nu s-ar mira că ele au atîta putere. Căci sau ajung la sminteală cînd se minunează de ele, sau tocmai pentru că se smintesc de aceea se minunează, ca şi cum ar veni din vreun adevăr ceea ce lucrează cu atîta Ar fi de minare, fără îndoială, ca răul să aibă forţele sale proprii, dar ereziile sînt în cinste numai la cei cu credinţă slabă. în lupta atleţilor şi a gladiatorilor nu învinge cineva întotdeauna fiindcă e puternic, sau fiindcă e de neînvins, ci fiindcă este slab adversarul; se înţelege că acelaşi învingător poate fi învins dacă întîlneşte în luptă un adversar mai puternic decît el. Nu altfel se întîmplă şi cu ereziile ; ele îşi iau tăria de la slăbiciunea cîtorva, dar se dovedesc fără vigoare cînd întîmpină o credinţă puternică. Tertulian, De praescriptione haereticorum

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator