Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Taina Mirungerii (II)
Administrator: 11-02-2017 08:48:46 in Cateheză
Întrucât în Legea Veche semnul văzut al împărtășirii oricărui dar dumnezeiesc era punerea mâinilor arhiereului peste capul primitorului, „Sfinții Apostoli- care au practicat primii tainele instituite de Mântuitorul- își puneau și ei mâinile peste capetele celor de curând intrați în Biserică, pecetluind și întărind, confirmând Botezul primit de aceștia și împărtășindu-le, în felul acesta, puterea și darurile Duhului Sfânt, cel de viață dătător, chiar dacă Botezul îl săvârșeau ei sau alții puțin mai înainte, așa cum este cunoscut din Sfânta Scriptură cazul cu Botezul săvârșit de diaconul Filip în Samaria, dar pentru care au trebuit să meargă apostolii Petru și Ioan ca să-și pună mâinile (F A 8, 14- 16). Textul ne arată mai întâi că fiecare din cele două taine erau distincte una de alta, cu individualitate și efectul propriu, că se săvârșeau imediat una după alta, că transmiterea Duhului Sfânt se făcea prin punerea mâinilor doar de către apostoli, că înainte de a-și pune mâinile s-au rugat pentru cei ce primiseră Botezul. Același lucru îl arată și botezul ucenicilor lui ioan Botezătorul, botezați de pavel în efes, căci ei primiseră doar botezul lui Ioan, fără Duhul Sfânt, pe acesta primindu-l special de la Sf Apostol Pavel, prin punerea mâinilor (FA 19, 5- 6)”.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator