Despre sinodalitate (VIII)
Administrator: 09-02-2017 09:39:07 in Cateheză
  Istoria Bisericii Ortodoxe dovedește că practica sinodalității a ferit-o atât de orice schimbări în materie de credință, pe care deciziile de unul singur le-au adus în catolicism, cât și de haosul opiniilor individualiste din protestantism” în așa măsură încât se poate spune că „dreapta învățătură despre sinodicitatea Bisericii, care îmbină paradoxal și mai presus de înțelegere unitatea și deosebirea persoanelor în ea, are ceva asemănător cu învățătura despre unitatea de ființă și deosebirea persoanelor din Sfânta Treime sau despre unitatea de ipostas și deosebirea de firi din Iisus Hristos. Toate aceste învățături se caracterizează prin aceeași îmbinare a unor laturi opuse. Îmbinarea aceasta desfăcând-o pentru a lua una sau alta din cele două laturi, în mod simplist, din refuzul de a accepta taina acestei îmbinări, s-au născut toate ereziile” . Sinodul episcopilor are astfel menirea de a apăra învățătura de credință și de a formula dogmele de credință împotriva sfidărilor ce pot veni din Biserică sau din afara ei. Principiile teologice prin care se fundamentează sinodalitatea ierarhiei sunt trei:comuniunea, originea transcendentă a slujirii bisericeşti, complementaritate sinodală.