Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Trepte în închinarea în duh si adevăr (XVIII)
Administrator: 06-02-2017 06:00:10 in Cateheză

 Sărbătoarea Paştilor în Pentateuh

 Sărbătoarea Paştilor începea la 14 nisan, seara, la începutul zilei a cincisprezecea, prin masa ce urma înjunghierii mielului (Lev 23, 5 ). Fript în întregime, mielul era mâncat cu azimi și verdețuri amare (Ieș 12, 8 ). Nu era permisă fierberea cărnii mielului; vărsarea sângelui evoca ispășirea, verdețurile amare simbolizau suferințele din Egipt, iar pâinea nedospită reprezenta curăția. La masa rituala participa întrega familie, sau și din vecini atunci când familia respectivă era puțin numeroasă, pentru a consuma mielul în întregime ( Ies 12, 4).

 Prima și a șaptea zi a sărbatorii erau considerate ca niște sabate, nimeni nu muncea, oamenii adunându-se în timpul respectiv într-o adunare sfântă ( Ieș 12, 16 ). În a doua zi de sărbătoare, un preot clătina un prim snop de spice de orz, vestind începutul secerișului . La Templu se aducea jertfă zilnica 2 boi, 1 berbec, 7 miei ca ardere de tot și un țap ca jertfă pentru păcat ( Lev 23, 8; Num 28, 19-23).

 Caracterul tipic al Paştilor s-a descoperit în Ierusalim atunci când Domnul Iisus, Mielul care ridică păcatul lumii (Ioan 1:29), a fost jertfit pentru păcatele omenirii (Evrei 9:28). „Sărbătoarea aceasta o închipuia pe a noastră, care este trecerea și întoarcerea din nou, de la întunericul păcatului, la rai”


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator