Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Despre sinodalitate (VII)
Administrator: 05-02-2017 09:07:55 in Cateheză
  Dacă slujirea învățătorească și conducătoare e strâns legată de săvârșirea Tainelor, un episcop nu poate avea în Biserică primatul jurisdicțional și infailibilitatea în domeniul învățăturii, deoarece nu are suportul unui astfel de primat printr-o Taină specială. Astfel, neprimind un har deosebit printr-o Taină specială, niciun episcop nu poate decide singur nici în materie de învățătură, nici de conducere bisericească. Astfel, în Ortodoxie, dreptul episcopilor în săvârșirea tainelor fiind egal, iar hirotonia fiecăruia săvârșindu-se de mai mulți episcopi în comuniune, tot în comuniune se exercită și hotărârile lor în chestiuni de învățătură . Însăși natura ierarhiei superioare bisericești solicita convocarea spontană și necesară a sinoadelor de episcopi învecinați pentru hirotonirea noului episcop al unui scaun episcopal rămas vacant. Această întrunire euharistică, legată de hirotonirea unui nou episcop, devine foarte repede o instituție regulată, bianuală, a cărei autoritate s-a extins în mod spontan și în domeniul rezolvării problemelor eclesiastice care se puneau. Sfințirile de episcopi nu se mai dau prin coborarea de sus, ci prin doi sau trei episcopi reprezentand episcopatul din trecut si de pretutindeni. De ce aceasta? Desigur, pentru a-l face solidar pe noul episcop cu Biserica din trecut, si de pretutindeni, nu atat in privinta savarsirii la fel a tainelor, caci episcopul nu prea are de savarsit multe taine, ci in privinta propovaduirii la fel a invataturii. Aceasta se vede din faptul ca nu are sa savarseasca in fata episcopilor hirotonisitori o taina, dar are sa arate cum si-a insusit invatatura de totdeauna a Bisericii. De aci se vede ca el este responsabil pentru pastrarea invataturii de totdeauna si de pretutindeni a Bisericii, in Eparhia sa.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator