Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ce inseamnă "să fim vii în Hristos"
Administrator: 03-02-2017 09:15:01 in Cateheză

Teologia patristică explică legătura circulară, strânsă, dintre Sfintele Taine- Botezului, Mirungerea şi Spovedania cu Sf Euharistie: Botezul întiprește din nou chipul lui Dumnezeu în om, care era întunecat de păcat, în timp ce Mirungerea restabilește asemănarea cu Dumnezeu. Iar Liturghia reamintește faptul că sursa vieții în Hristos și a Împărăției este Botezul. Ori de câte ori creștinul vine la Biserică își amintește de botezul său. La rându-i el trebuie să-și boteze copiii tot în Biserică. Cum credința sa personală când a primit botezul a fost destul de fragilă, este de datoria sa să vină din nou la locul botezului și să repete „Eu cred”. Sfintele Taine sunt pentru a hrăni viaţa veşnică în noi, pentru a nu se stinge şi pentru a spori spre desăvârşire. Ele se dau celui botezat, care este făptură nouă în Hristos. Deci condiţia necesară este să fim vii în Hristos, căci aceasta înseamnă efectiv Botezul. Dar, pentru că ne dezbrăcăm adesea de haina Botezului prin păcate, avem nevoie de Spovedanie pentru a învia din nou din moartea duhovnicească, de un nou botez al lacrimilor. Trebuie să fim vii atunci când ne apropiem de Euharistie şi ne împărtăşim pentru pentru a ne ancora în harul vieții înnoite, nu pentru a o dobândi, cum o facem prin Botez.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator