Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
De ce am căzut tocmai eu pradă cancerului?
Administrator: 02-02-2017 10:12:45 in Cateheză

  Un posibil răspuns la această mistuitoare întrebare, ar fi că şi cancerul sau o altă suferinţă nevindecabilă se dovedesc mai trebuincioase în vederea mântuirii decât sănătatea. Numeroşi sfinţi au înfruntat boli grele: Sfântul Nectarie a suferit de cancer, iar Sfântul Serafim de Sarov, către apusul vieţii pământeşti, avea ulceraţii deschise la picioare. Condiţia capitală pentru mântuire este ca sufletul să rămână sănătos, chiar dacă durerea devorează trupul. Dintr-o astfel de perspectivă am putea considera boala drept o cruce. Or, Sfinţii Părinţi ne învaţă că fără o cruce nu vom reuşi să dobândim mântuirea. Tot ei ne spun că boala asumată creştineşte reprezintă un fel de busolă, indicându-ne locul unde ne aflăm în drumul către Cer.

 Din acest punct de vedere, cancerul poate fi considerat o maladie tămăduitoare, căci toţi cei afectaţi de ea, rămânând statornici în credinţă şi în mila Taumaturgului Desăvârşit, Hristos Dumnezeu, primesc puteri să lupte cu afecţiunea, având bune nădejdi de însănătoşire, dar, concomitent îşi pot tămădui sufletele de orgoliu, mândrie şi necredinţă.

 La marea sărbătoare a Întâmpinării Domnului, am făcut pomenirea anuală a Iolandei, fiica enoriașilor Vasile și Aurelia. Suferința bolii, primită cu multă demnitate și credincioșie, a fost pentru ea un cuptor sau o scăldătoare în care i s-au curățit păcatele prin supunere necârtitoare și rugătoare, bând, pâna la drojdia cea amară, paharul suferinței, cu nezdruncinată credință, nădejde și dragoste spre Dumnezeu. 

  Apropiată a mănăstirii Radu Vodă din București, a avut marea plăcere a oferi bisericii din satul natal o impresionantă icoană a Sfântului Nectarie.

  Aflată mereu spre închinare în biserică, această icoană ne trimite mereu cu gândul la pomenirea surorii noastre.

   În veci pomenirea!


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator