Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Despre sinodalitate (VI)
Administrator: 31-01-2017 07:39:38 in Cateheză

Sinodul episcopilor, fundamentul structurii sobornicesti a Bisericii

 Instituția sinodului trebuie înțeleasă nu atât ca un aspect canonic, juridic, al organizării vieții bisericești, ci ca un aspect fundamental al sacramentalității Bisericii, fiind, de aceea o instituție autentică și permanentă a Bisericii . Pe de altă parte, Biserica universală are o structură sinodală, adică ea se constituie ca o comuniune sobornicească de comunități locale. Biserica a lucrat în chip sinodal de la început atât sub aspectul sinodalității stricte (arhierești) caracterizată prin adunarea apostolilor fără nici un alt participant, precum aflăm în textul Evangheliilor (sau în confirmarea apostolatului SF Pavel, Fapte 13, 1-4), dar și al sinodalității mixte, prin adunarea tuturor membrilor Bisericii, cum se vede în Faptele Apostolilor (Sinodul Apostolic, Alegerea lui Matia, Alegerea celor șapte diaconi).

 Această trăsătură corespunde cu însăși ființa ei de comuniune de credință. În acest sens, sinodul este nu numai o expresie a Bisericii, ci o instituție ontologică ce corespunde total structurii Bisericii, de organism conciliar. În timp însă au dobândit o parctică tot mai largă adunările de episcopi, asupra cărora normele canonice s-au exprimat precumpănitor, căci încă din timpurile Bisericii primare episcopii s-au supus sinodului; „sinodul îi alege și îi hirotonește, sinodul îi judecă, sinodul îi conduce, și la trebuință îi destituie și-i înlocuiește cu alții”. (Stoian Constantin)


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator