Istoria Lausiacă- aspecte monahale din sec V
Administrator: 28-01-2017 09:21:25 in Cateheză

Paladie a alcătuit scrierea de tezaurizare, pentru folosul spiritual al multora, a roadelor unor indelungate stradanii duhovnicesti ale iubitorilor de Hristos pe care i-a intalnit, la rugămintea unui postelnic al împăratului bizantin Teodosie II, cu numele Lausus, intre anii 419-420. De aici titlul de Istoria Lausiaca. «În această scriere se pune preţ tot aşa de mare pe slujirea oamenilor, ca şi pe slăbirea patimilor prin înfrânare. Prin ambele se urmăresc desfiinţarea egoismului şi sfinţenia chiar prin eforturile cerute trupului, deci şi o sfinţire a trupului prin infrânare şi prin slujirea neîncetată a altora, sau prin iubirea lor, prin care se caută uşurarea suferinţelor trupeşti, înfrânarea trupului de la plăceri şi lucrarea altruistă a binelui prin el se unesc în sfinţenia ce i-o pot aduce. Nu poate exercita cineva iubirea faţă de alţii dacă nu se înfrânează. Căci iubirea e culmea tuturor virtuţilor; şi ea se arată faţă de omul întreg.» (Părintele Stăniloae)