Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Hirotonia episcopală a Sf Timotei în scrisorile Sf Pavel
Administrator: 22-01-2017 08:00:58 in Cateheză

  În Noul Testament categorie aparte a colaboratorilor care aveau hirotonie apostolică era reprezentată de ucenicii Sfântului apostol Pavel, Timotei și Tit, care aparțineau unui cerc restrâns de colaboratori, așa cum reiese din conținutul epistolelor adresate lor de către Pavel, și care aveau puterea să aleagă și să hirotonească clerici, după ce în prealabil îi supuneau la o serie de încercări (I Timotei 3, 1-13; 5, 22; II Timotei 4, 9-11; Tit 1, 5-9; 3 12-14).

  Această autoritate a celor doi, precum și a altor colaboratori ai apostolului neamurilor, aceea de a hirotoni membri ai clerului local (episcopi și diaconi), nu provenea numai din încrederea sau din porunca apostolului către ei, ci mai ales din hirotonia apostolică prin care au fost rânduiţi spre exercitarea responsabilă a funcției apostolice a episcopatului. În acest sens, Sfântul Apostol Pavel asociază dimensiunea misiunii lui Timotei cu hirotonia sa: «Acestea să le poruncești și să-i înveți. Nimeni să nu disprețuiască tinerețile tale, ci fă-te pildă credincioșilor cu cuvântul, cu purtarea, cu dragostea, cu duhul, cu credința, cu curăția. Până voi veni eu, ia aminte la citit, la îndemnat, la învățătură. Nu fi nepăsător față de harul care este întru tine, care ți s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor mai marilor preoților…» (I Timotei 4, 11-14). În același duh, legată de hirotonia apostolică este și repetarea îndemnului Sfântului apostol către același Timotei: «Îmi aduc iarăși aminte de credința ta neprefăcută… Din această pricină îți amintesc să aprinzi și mai mult din nou harul lui Dumnezeu, care este în tine prin punerea mâinilor mele» (II Timotei 1, 5-6).


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator