Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Căi spre Cale, Adevăr, Viață
Administrator: 20-01-2017 08:42:58 in Cateheză

"Modul final, complet şi definitiv de a-L cunoaşte pe Dumnezeu este prin Iisus, Dumnezeu întrupat. Biserica sau Trupul lui Hristos este al doilea mod iar Biblia este a treia modalitate. Natura este o altă cale. Arta îl arată deasemenea pe Dumnezeu. Conştiința este a şasea cale, ea fiind numită si vocea lui Dumnezeu. Ea este absolută, nu vorbeste prin dacă şi dar, ci vorbeşte la obiect. Rațiunea este a şaptea cale. Dacă ne uităm la primele şase căi, vom vedea că dacă le folosim alături de argumente filosofice puternice, rațiunea ne va arăta că trebuie să existe Dumnezeu. Dumnezeu poate fi cunoscut şi prin experiența zilnică. Cu siguranță Îl veți vedea pe Dumnezeu în viața ta, prin interventia Lui zilnică. Experiența colectivă sau comunitară este un alt fel prin care Îl poți vedea pe Dumnezeu. De exemplu, Îl putem vedea pe Dumnezeu în istoria lumii, a creației sau a Bisericii. Sfinții sunt atât de aproape de Dumnezeu, încât atunci când le vezi felul de a trăi, nu ai cum să nu Îl vezi pe Dumnezeu. Viața de zi cu zi in care faci voia lui Dumnezeu, ți-L va descoperi pe Dumnezeu.În ultimul rând, al 12-lea rugăciunea ni-L descoperă pe Dumnezeu."(Peter Kreeft)


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator