Botezul: unirea cu Hristos prin încorporarea în Biserică
Administrator: 18-01-2017 01:08:51 in Cateheză

„A vorbi despre încorporarea în Biserică înseamnă a vorbi despre încorporarea în Hristos, întrucât Biserica este comunitatea celor „împreună sădiți în Hristos”. Ea este prin aceasta, transparentă pentru Hristos. Această transparență e și un dat, și o misiune, o îndatorire. Temelia acestei transparențe a Bisericii pentru Hristos este pusă prin Botez” . „De aceea în rânduiala Tainei Botezului accentul esențial se pune pe „unirea cu Hristos” a celui ce se botează după ce în prealabil i s-a cerut „să se lepede de satana și de toate duhurile lui”. Toată rânduiala Botezului prezintă această Taină ca întemeierea unei relații personale a celui ce se botează cu Hristos, nu ca primirea unui har, dintr-un depozit impersonal al Bisericii. Toate rugăciunile și actele preotului sunt un dialog al lui cu Dumnezeu pentru primirea celui ce se botează în relația personală cu Sine. Biserica, sau comunitatea celor ce se află de mai înainte „sădiți în Hristos” se roagă lui Hristos la Botez, pentru ca să-l sădească și pe cel ce se botează acum în El însuși împreună cu ea, „să-l facă părtaș morții și învierii lui Hristos, Dumnezeul nostru” .