Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Despre sinodalitate (IV)
Administrator: 17-01-2017 01:02:47 in Cateheză

2. Conducerea ierarhică a Bisericii

  Este rânduiala potrivit căreia Biserica se organizează, lucrează şi se conduce în mod ierarhic. Altfel spus, ierarhia stă la baza Bisericii. Însă ierarhia este de două feluri: mai întâ o ierarhie sacramentală; aceasta are la bază taina hirotoniei în cele trei trepte (diacon, preot şi episcop). Prin urmare, ierarhia sacramentală este o instituţie de origine divină, provenită de la Hristos, iar harul primit la hirotonie se dă o dată pentru totdeauna. Din punct de vedere canonic cel mai bine se vede că hirotonia este o taină prin faptul că cel hirotonit dobândeşte un nou statut ontologic, statut legat de harul primit prin punerea mâinilor. Mai apoi vorbim o ierarhie jurisdicţională; aceasta este ierarhia instituită de Biserică (instituire umană) şi care a apărut din motive pastoral-misionare, iar nu sacramentale. Ierarhia jurisdicţională se dezvoltă în cadrul fiecărei trepte. care pe lângă unele sarcini administrative, are misiunea de a păstra comuniunea între membrii ierarhiei sacramentale Temeiul dogmatic al principiului ierarhic vine din taina hirotoniei. 

  Sub aspect canonic principiul ierarhic definește următoarele dimensiuni:

1. Ierarhia formează structura organizatorică a Bisericii sau osatura;

2. Ierarhia deţine puterea bisericească pe care o exercită personal sau sinodal;

3. Ierarhia asigură ordinea în Biserică potrivit principiului ascultării;

 4. Ierarhia este obiectul cel mai amănunţit al Sfintelor canoane.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator