Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Dezlegarea unei nedumeriri
Administrator: 09-01-2017 05:23:05 in Cateheză

  Pentru mulți pare de neînțeles, cum Mântuitorul a poruncit Apostolilor să boteze în numele Sfintei Treimi iar Sf Pavel a botezat „în numele Domnului Iisus” (FA 19, 5). Și apoi el spune: „Câți în Hristos ne-am botezat întru moartea Lui ne-am botezat”.    Nedumerirea aceasta o dezleagă Sf Vasile cel Mare în sensul că Apostolii nu stricau dogma; ci, când rosteau la Botez numele Domnului Iisus Hristos, înțelegeau că prin El lucrează și celelalte persoane ale Sfintei Treimi. „Căci numele lui Hristos cuprinde în scurt împreună și pe Tatăl Cel ce L-a uns și pe Fiul cel uns și ungerea Sfântului Duh. Deci este același lucru a spune cineva că ne-am botezat în Sfânta Treime sau că ne-am botezat întru Hristos. Așa încât pe nimeni să nu tulbure cuvântul Apostolului, când lasă la o parte numele Tatălui și al Duhului la pomenirea formulei de botez” . Asupra expresiei „Că precum Hristos a înviat din morți prin slava Tatălui”, Sf Grigorie Teologul spune că „apostolul numește slavă în loc de Dumnezeire. Că adică Hristos a înviat prin Sine însuși și prin Dumnezeirea Sa (căci Fiul este slava Tatălui)” . Teologia patristică explică legătura circulară, strânsă, dintre Taina Botezului și a Mirungerii cu Sf Euharistie: Botezul întipărește din nou chipul lui Dumnezeu în om, care era întunecat de păcat, în timp ce Mirungerea restabilește asemănarea cu Dumnezeu. Iar Liturghia reamintește faptul că sursa vieții în Hristos și a Împărăției este Botezul. Ori de câte ori creștinul vine la Biserică își amintește de botezul său. La rându-i el trebuie să-și boteze copiii tot în Biserică. Cum credința sa personală când a primit botezul a fost destul de fragilă, este de datoria sa să vină din nou la locul botezului și să repete „Eu cred” .


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator