Teologia pe scurt a tainei înomenirii Cuvântului Tatălui
Administrator: 29-12-2016 08:05:53 in Cateheză

"Cine a mai văzut un Prunc mai bătrân decât mama sa? Cel Vechi a intrat şi S-a făcut tânăr în ea. Nou-născut a ieşit din ea şi a crescut cu laptele ei. A intrat şi S-a micşorat în ea, a ieşit şi a crescut prin ea - minune mare!

Un prunc e în pântec şi neatinsă e pecetea fecioriei! Pantecul ți s-a făcut palat împărătesc şi semnul fecioriei perdea la uşa lui. În afară semnul fecioriei, înăuntru pruncul - uimire mare!

De cauta cineva Firea Ta ascunsă, Aceasta este în cer, în pântecul uriaş al Dumnezeirii. De cauta cineva trupul Tău văzut, el odihneşte şi priveşte din micul pântec al Mariei. Cine Te va măsura, Noian urias care s-a micşorat pe sine?" (Sf. Efrem Sirul)