Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Pomul de Crăciun este totuşi un semn al vieții
Administrator: 23-12-2016 10:31:21 in Cateheză

  Pomul (bradul) de Crăciun este un simbol al pomului vieții, din mijlocul Edenului, ca o parafrază a deschiderii porților raiului prin venirea lui Emanuel.   Aducerea unui brad în casă şi împodobirea lui este un semn al speranței şi bucuriei veştii celei bune a mântuirii.

  Cu toate acestea, sensul spiritual al bradului împodobit poate fi întunecat de faptul că "pentru a ajunge la dimensiunile preferate pentru Crăciun, unui brad îi trebuie cel puțin 15 ani. Într-un hectar de pădure intra 5.000 de puieți. Doar brazii tăiați de Romsilva anul acesta ar acoperi peste 20 de hectare cu pădure care ar putea să asigure la maturitate într-o oră necesarul de oxigen pentru o zi pentru mai bine de 300.000 de oameni."(Wikipedia)

  Din aceste considerente, aducerea în biserica parohială şi împodobirea unui brad simbolic este o atitudine nu doar ecologică ci şi plină de respect pentru creația divină.

  Mulțumim donatorilor.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator