Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Hristos se naşte, slăviți-L (IV)
Administrator: 15-12-2016 08:38:49 in Cateheză

"Dacă cineva atribuie la două persoane, sau ipostase, expresiile din Evanghelii şi scrierile apostolice, fie cele rostite de sfinţi asupra lui Hristos, fie cele rostite de El Însuşi cu privire la Sine şi pe unele le leagă în chip deosebit de omul care se înţelege alături de Cuvântul cel din Dumnezeu Tatăl, iar pe altele ca unele ce sunt vrednice de Dumnezeu, numai de Cuvântul cel din Dumnezeu Tatăl: să fie anatema." (Sf Chiril al Alexandriei, Anatematisma a IV).

 În Iisus Hristos firea omeneasca nu are ipostas propriu, nu este individualizată, ci ipostaziată, adică subzistă în persoana Cuvântului. Aşadar ipostasul Mântuitorului este Însăşi persoana Fiului, nu eul uman. Imnografia preia la modul cel mai hotărât această învățătură:

"Pe Unul din Treime L-ai născut, Fecioară, în chip de negrăit, îndoit în fire fiind şi îndoit în lucrare şi unul în persoană; deci, pe Acesta roagă-L purirea pentru cei ce se închină ție cu credință".

"Un ipostas în două firi ai născut, Ceea ce eşti cu totul fără prihană, pe Dumnezeu întrupat, Căruia toți îi cântăm:Dumnezeule, bine eşti cuvântat".

"Întocmai este cu Tatăl Fiul Fecioarei, Cuvântul lui Dumnezeu, ipostas desăvârşit în două firi: Iisus Domnul, Dumnezeu desăvârşit şi om desăvârşit".

"Pe Tine un Hristos Te cunoaştem, pe unul din Treime în două firi desăvârşite".


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator