Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Hristos se naşte, slăviți-L! (II)
Administrator: 13-12-2016 08:47:05 in Cateheză

 Sinodul al IV-lea ecumenic, ce a întărit învățătura dogmatică a Sf Chiril, a stabilit dogma întrupării Cuvântului.

  Al doilea Anatematism adresat lui Nestorie spune că: "Dacă cineva nu mărturiseşte că Cuvântul cel din Dumnezeu Tatăl S-a unit cu trupul în chip ipostatic şi că unul este Hristos, dimpreună cu trupul Său, acelaşi Adică Dumnezeu şi om laolaltă: să fie anatema." (Sf Chiril al Alexandriei, Anatematisme)

  Imnografia Bisericii reproduce poetic această învățătură:

"Nu pe un Dumnezeu fără de trup, dar nici pe un simplu om a adus Fecioara cea curată şi cinstită, ci pe un om desăvârşit şi pe Dumnezeu cu adevărat desăvârşit, pe Care Îl slăvim, împreună cu Tatăl şi cu Duhul".

"Întocmai este cu Tatăl Fiul Fecioarei, Cuvântul lui Dumnezeu, ipostas desăvârşit în două firi: Iisus Domnul, Dumnezeu desăvârşit şi om desăvârşit".

"Un ipostas în două firi ai născut, Ceea ce eşti cu totul fără prihană, pe Dumnezeu întrupat, Căruia toți Îi cântăm: Dumnezeule, bine eşti cuvântat".

"Bucură-te, curată, ceea ce ai născut pe Dumnezeu cu trup spre mântuirea tuturor; că neamul omenesc a aflat mântuire prin tine, şi noi să aflăm raiul, Născătoare de Dumnezeu, curată şi binecuvântată".


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator