Trepte în istoria închinării în duh şi adevăr (X)
Administrator: 12-12-2016 08:34:00 in Cateheză

Cultul Legii Vechi în cărțile lui Moise

4.Jertfe pentru pacat

În sacrificiul pentru păcat se arată nu numai conștiința păcătoșeniei ci și strădania omului de a se prezenta curat, prin pocăință și implorarea iertării păcatelor. Au fost rânduite aceste jertfe cu scopul de a curăți pe omul păcătos trupește și sufleteste, cu rol de a „ispăși” o greșeala involuntară săvârșită de un israelit contra Domnului ( Lev 4,12 ).

Moise a legiferat astfel felurile acestor jertfe:

• Păcatele marelui preot erau ispășite prin ofranda unui taur. Sangele nu era turnat pe altar ci stropit de sapte ori pe altar cu degetul marelui preot. Apoi acesta ardea grăsimea măruntaielor. Restul era ars în afara taberei, într-un loc curat, unde se arunca cenușa.

• Păcatele conducătorilor comunității erau ispășite prin ofranda unui țap, al cărui sânge era stropit o singură dată, restul era aruncat in jurul altarului ca pentru arderea de tot.

• Păcatele oamenilor din popor erau ispășite de jertfa unor animale femele: capre, oi, turturele, porumbei. În cazul în care persoana era săracă, se puteau aduce și ofrande de cereale.