Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Am împrumutat pântecele dar nu am întinat fecioria
Administrator: 09-12-2016 12:05:03 in Cateheză

  În sfintele icoane ale Maicii Domnului, tradiția cere reprezentarea a trei stele: una pe frunte şi câte una pe fiecare umăr. Fiecare icoană a Maicii Domnului are această pecete simbolică, care este transpunerea în imagine a credinţei creştine autentice stabilite la al patrulea sinod ecumenic, anume că Fecioara Maria a născut pe Fiul lui Dumnezeu înomenit.

  Aceasta vrea să însemne că Maica Domnului nu a cunoscut bărbat înainte de a-L naşte pe Hristos, că şi-a păstrat fecioria şi în Naştere şi că n-a cunoscut bărbat nici după Naşterea Domnului. Este un lucru foarte important că Domnul nostru Iisus Hristos nu este doar singurul Fiu al lui Dumnezeu, ci şi Fiul unic al Fecioarei Maria, adică al umanității.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator