Paleografie- să ne cunoaştem trecutul
Administrator: 05-12-2016 08:15:33 in Cateheză

În Anul comemorativ al Sfântului Antim Ivireanul, la începutul lunii decembrie 2016, cu cei mai răsăriți membri ai cercului catehetic parohial am încercat (în cursul mai multor întâlniri de familiarizare cu alfabetul chirilic) descifrarea unor pagini ilustrative din Floarea Darurilor, volum sapiențial clasic al perioadei vechi româneşti, tipărit de Sf Antim în anul 1700.

Transliterarea sună aşa:

"Floarea Darurilor. Carte foarte frumoasă și de folos fieștecăruia creștin, carele va vrea să se înpodobească pre sine cu bunătăți. De pre grecie scoase pre rumănie. În zâlele prealuminatului Domn Ioan Constandin Băsarabă Voevod. Cu blagosloveniia preasfințitului Mitropolitului Kir Teodosie. Cu îndemnarea și cu cheltuiala dumnealui Constandin Păh. Sarachin sin Gheorghie dohtorul Criteanul. Și s-au tipărit în shinta mănăstire în Snagov. Vă leato 7208. Msț. Iunie. De smeritul Iermonah Antim Ivireanul."

La sfârşitul activității copiii au primit reviste de educație creştină.