Cateheză vizuală- ungerea de la sfârşitul Sfintei Liturghii
Administrator: 30-11-2016 06:11:27 in Cateheză

La sfârsitul slujbei, când credincioşii vin şi se închină la icoana de pe iconostas, preotul îi unge pe frunte, în semnul sfintei cruci, cu untdelemn de la candela icoanei praznicului.

Materiile cultului divin: pâinea, vinul, untdelemnul, ceara sunt chip al comuniunii tuturor credincioşilor. Mai multe boabe de strugure scot vinul, mai multe spice de grâu îşi pun la un loc roadele pentru a face o pâine, mai multe semințe sunt stoarse pentru a scoate untdelemnul, mai multe albine slujesc pentru a scoate ceara. Untdelemnul este astfel un simbol al comuniunii credincioşilor. (T. Danalache)