Răspuns întâiului "De ce?"- Golgota
Administrator: 19-10-2016 11:48:27 in Cateheză

Într-un articol anterior intitulat "De ce?", observând faptul că pe icoana răstignirii Domnului este prezentat un craniu şi două oase femurale, căutând tâlcuirea acestui lucru, am găsit explicație în jertfa expiatorie a Domnului Iisus de pe dealul Golgota (Locul Căpățânii).

Pricina pentru care locul în care a fost răstignit Domnul se numeşte locul Căpăţânii este aceasta: pe vremea potopului, căpăţâna lui Adam a fost scoasă afară din pământ şi co­linda de colo-colo despuiată de carne şi stingheră; era o vedenie îngrozitoare pentru cei care o vedeau. Solomon, din respect pen­tru strămoş, împreună cu toată oastea, a acoperit-o cu foarte multe pietre. De asta a şi fost numit de atunci locul acela: «pardosit cu pietre». Unii sfinţi aleşi spun, pe temeiul predaniei, că şi Adam a fost îngropat acolo de un înger.

Aşadar, acolo unde era stârvul, acolo s-a aşezat vulturul Hristos, veşnicul împărat. Noul Adam a tămăduit prin lemn pe vechiul Adam, ce căzuse prin lemn.