Enigma smochinului (I)
Administrator: 18-10-2016 11:11:08 in Cateheză

Smochinul este un arbust dicotiledonat din familia moracee. Originar din Asia occidentală când este tânăr nu rodeşte decât pe un teren cultivat (Lc 13, 6-9), îmbătrânind degenerează rapid şi în lipsa îngrijirii încetează să rodească. Primăvara smochinul produce primele fructe înainte de apariția frunzelor, pe ramurile care au apărut în anul precedent. Acestea sunt smochinele verzi (Cântarea Cântărilor 2, 13). Dacă un smochin nu poartă câteva fructe verzi în momentul înfrunzirii, el nu va rodi deloc în anul respectiv. Prima recoltă se culege în iunie. Smochinele târzii cresc pe ramurile noi şi se culeg prin august.

Smochinul a fost un simbol al lui Israel şi blestemarea smochinului neroditor (Mc 11, 12-17) are o semnificație simbolică: poporul Israel nu a răspuns aşteptărilor Domnului. Copacul respectiv avea frunze (care apar cu primele roade) şi trebuia să aibe măcar cåteva fructe verzi (de primăvară), "căci nu era încă vremea smochinelor" (de vară) însă Domnul neaflând nimic l-a blestemat ca smochin neroditor, sterp.

În Sfânta şi Marea Zi Luni a Săptămânii Pătimirilor, sinaxarul învață astfel: "În această zi mai facem pomenire şi de smochinul cel care s-a uscat, pentru că dumnezeieştii evanghelişti Matei şi Marcu adaugă după întâmpinarea Domnului cu stâlpări în Ierusalim această minune. Marcu spune: «Iar a două zi ieşind ei din Betania, Domnul a flămânzit. Şi văzând un smochin de departe, având frunze, a mers să vadă de va găsi ceva în el. Venind la el, n-a găsit nimic decât frunze, că nu era încă vremea smochinelor. Şi a zis Iisus smochinului: «Nimeni să nu mai mănânce rod din tine în veac». Iar Matei spune: «Iar a doua zi, întorcându-Se în cetate a flămânzit. Şi văzând un smochin lângă cale, a venit la el şi n-a găsit nimic în el decât numai frunze. Şi i-a zis lui: «În veci să nu se mai facă rod în tine». Şi îndată s-a uscat smochinul». Sinagoga iudeilor este un smochin, în care Mântuitorul n-a găsit rod potrivit, ci numai umbra legii; de aceea a luat şi legea de la ei şi i-a făcut cu totul netrebnici. Dar dacă cineva ar întreba: «Pentru ce oare un pom neînsufleţit s-a uscat prin blestem dacă n-a greşit cu nimic?». Unul ca acesta să afle că iudeii care-L vedeau pe Hristos că făcea tuturor totdeauna bine şi că n-a făcut nimănui nici cel mai mic rău, socoteau că are numai puterea de a face bine şi nicidecum puterea de a face rău. Dar Stăpânul, fiind iubitor de oameni, n-a vrut să arate asupra oamenilor că poate face rău. Ca să convingă deci poporul cel nerecunoscător că are putere îndestulătoare şi spre a pedepsi, ca un bun nu vrea să-Şi arate puterea Sa de a pedepsi vreun om, ci cu ceva care are o fire neînsufleţită şi nesimţitoare. Mai este însă şi o pricină tainică a uscării smochinului ajunsă până la noi din bătrâni înţelepţi, după cum zice Isidor Pelusiotul. Pomul călcării poruncii a fost smochinul. Din frunzele lui şi-au făcut acoperământ strămoşii noştri călcători de poruncă. Din pricină că n-a fost blestemat atunci, a fost blestemat acum de Hristos, ca un iubitor de oameni, ca să nu mai facă rod, care este pricina păcatului. Iar că păcatul se aseamănă cu smochina este lucru destul de limpede: are dulceaţa plăcerii, lipiciunea păcatului, iar în urmă usturimea şi iuţimea conştiinţei."

În imagine, smochine de toamnă cultivate în Bărăgan, Câmpia Soarelui.