Despre darurile ce trebuie aduse la biserică (povață a celui cu Gura de Aur)
Pr Gabriel Toma: 01-10-2015 07:52:59 in Anul omagial
    „Să nu căutăm, dar, să dăruim bisericii vase sfinte din aur, ci să căutăm ca ele să fie și din muncă cinstită. Munca aceasta cinstită, în care nu intră nici jaful, nici furtul,este mai de preț decât aurul din potirul dăruit! Biserica nu-i un loc unde se adună vase de aur și de argint, ci un loc de adunare a îngerilor; de aceea trebuie să aducem la biserică sufletele noastre.. Dumnezeu se apropie de darurile noastre de aur numai dacă și sufletele noastre sunt din aur. Nu era de argint masa aceea de la Cina cea de Taină, nici nu era din aur potirul din care Hristos a dat ucenicilor sângele Său! Dar toate erau de preț, toate înfricoșătoare, pentru că erau pline de Duhul Sfânt”. (Omilii la Matei)