Considerente hrisostomice asupra curăției morale a creștinilor ce se roagă în biserică
Pr Gabriel Toma: 10-08-2015 01:22:24 in Anul omagial
"Să cunoaștem, dar, care sunt cele ce spurcă pe om! Să le cunoaștem și să  fugim de ele! Văd că mulți au un astfel de obicei în biserică; se sârguiesc să vină la biserică cu haine curate, cu mainile spălate; dar ca să se înfățiseze cu sufletul curat înaintea lui Dumnezeu nu suflă nimeni vreun cuvânt! și spun lucrul acesta nu ca să vă opresc să vă spălați mâinile sau gura, ci că vreau să vă spălați așa cum se cuvine, nu numai cu apă, ci, în loc de apă, cu virtuți. Gura se murdăreste cu defăimări, blasfemii, ocări, cuvinte pline de mânie, cuvinte de rușine, râs și glume. Dacă te știi că nu rostești niciuna din acestea, nici nu ești murdărit cu această murdărie, îndraznește de vino la biserică; dar dacă te-ai întinat de nenumărate ori cu aceste pete, pentru ce te ostenești degeaba clătindu-ți gura cu apă, dar purtând pe ea această murdărie vătămătoare și ucigătoare?”