Stihuri de rugăciune la 24 ianuarie
Administrator: 24-01-2018 03:59:17 in Anul omagial

Dă Doamne, dregătorilor noştri, duhul înţelepciunii şi ai iubirii de oameni, care întăreşte popoarele şi le înalţă.

Înnoieşte în inimile judecătorilor duhul cel drept, care luminează şi învaţă tot adevărul.

Revarsă în păstorii sufleteşti ai poporului Tău duhul lepădării de sine, pe care l-ai dat Sfinţilor Tăi Ucenici şi Apostoli când i-ai trimis în lume la propovăduire.

Insuflă ostaşilor noştri bărbăţia şi vitejia cea sfântă a dragostei către Dumnezeu, către aproapele şi către ţară.

Şi pe noi, pe toţi, învredniceşte-ne să sporim în faptele cele bune, care fac pe oameni după chipul și asemănarea Ta.