Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Preoți din episcopia noastră în închisorile comuniste (XVII)
Administrator: 04-10-2017 09:23:40 in Anul omagial
    Preotul  Florin Stoian, paroh în Crucea (Vâlcelele), născut la 27 decembrie 1916 în comuna Borduşelu, Ialomiţa, a fost închis doi ani, începând cu 1952, la Aiud şi Canal, pentru ”uneltire împotriva ordinii sociale”, în 1959 este din nou condamnat, prin sentinţa 943/22. 09. 1959 a Tribunalului Militar Bucureşti, la zece ani de închisoare şi cinci de interdicţie corecţională, sentinţă modificată de acelaşi tribunal în 12 ani de muncă silnică şi opt ani degradare civică. La ieşirea din închisoare, în 1964, a fost reîncadrat ca preot paroh. (Vasile Manea)


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator