Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ana Pauker: „popii fac şcoală în biserică, trebuie opriţi!” (II)
Administrator: 12-07-2017 11:06:56 in Anul omagial

 Ca răspuns la agresiunea comunistă, ateie, asupra catehizării în școală a tineretului, prin interdicția orei de Religie și îndepărtarea icoanelor din clase, Episcopul Constanței, Chesarie, a orânduit ca în fiecare parohie să se desfășoare, Școala Duminicală, cu scopul „de a i se da prilej oricărui credincios de a-și înmulți cunoștințele teologice, ca la nevoie să apere ceea ce el are mai de preț- CREDINȚA”. 
 Prima astfel de întrunire catehetică s-a desfășurat în parohia Plevna la 7 noiembrie 1948, așa cum vedem că s-a consemnat în epocă. De observat faptul că pentru a nu expune pe credincioși, bărbați, femei, copii, procesul verbal este semnat doar de consilierii parohiali.Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator