Frumosul artei bizantine
Administrator: 20-01-2017 09:29:01 in Anul omagial

Bizantinii cultivați au avut un simț viu al frumosului, în care au văzut un semn de supremație şi, în acelaşi timp, un agent de răspândire a civilizației lor. În scrisoarea sa pastorală trimisă regelui bulgar Boris-Mihail, care trecuse de curând la creştinism, el cita ca dovadă a adevărului Ortodoxiei desăvârşirea sa armonioasă, asemanătoare cu aceea a unui chip frumos, şi opunea caracterele ei de unitate, simplitate şi imuabilitate, complexității, dezordinii şi lipsei de frumusețe ale celorlalte religii sau erezii. Neasemuita frumusețe divină a ceremoniilor religioase celebrate la Constantinopol i-a făcut pe ambasadorii cneazului Vladimir să prefere Ortodoxia greacă şi nu trista religie islamică a bulgarilor mahomedani sau creştinismul lipsit de frumusețe fastuoasă a germanilor. Şi Teofilact ne arată că sfântul Clement, care i-a creştinat pe slavi, căuta să-i atragă pe bulgari la slujbe prin frumusețea bisericilor". (Charles Delvoye)