Teologia crucii
Administrator: 12-09-2016 04:59:26 in Știri pe scurt
"Dacă moartea Domnului era o răscumpărare pentru toți şi dacă prin moartea Lui dispărea zidul cel din mijloc al despărțirii şi avea loc chemarea neamurilor, cum ne-ar fi putut chema El decât fiind crucificat? Iar chemarea se face cu mâinile întinse. Cineva nu moare cu mâinile întinse decât pe cruce. Cu mâinile întinse în semn de chemare. Se cuvenea, deci,ca Domnul să moară pe cruce întinzându-şi mâinile, pentru ca printr-una să atragă pe vechiul popor al lui Israel, iar prin cealaltă pe păgâni, reunindu-i pe unii cu alții în El Însuşi. Lucrul acesta l-a spus însuşi Logosul, arătând prin ce fel de moarte aveau să fie răscumpărați toți:"Când voi fi înălțat (pe cruce), voi atrage pe toți la Mine"(In 12,32) "(Sf Atanasie cel Mare)