Testamentul filantropic al Sf Antim Ivireanul
Administrator: 30-08-2016 11:34:50 in Știri pe scurt
Mănăstirea Antim: - Să se facă milostenie la săraci în toate duminicile. - Să aibă oarecare milă în toate sîmbetele cei ce vor fi în temniţă. - Să se îmbrace în ziua de joia mare trei săraci şi trei fete sărace. - Să se înzestreze pe an o fată săracă a doua zi de sfântul Dimitrie. - Să se odihnească în trei zile străinii nemernici (săraci) cu mâncare şi cu sălăşluire preste toată vremea. - Să se îngroape cu cheltuiala casei săracii ce-i scot prin uliţe morţi, cerşind milă pentru îngroparea lor. - Să se hrănească trei copii ce ar învăţa carte, şi dascălul lor să-şi ia plata ostenelei din mănăstire... - Să se ţie două tipografii, una grecească şi românească, pentru folosul obştei şi pentru agoniseala casei.