Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Pârga strugurilor
Administrator: 10-08-2016 07:59:05 in Știri pe scurt
Aducerea către Dumnezeu pârgii din roadele pământului (Levetic 27, 30; Deuteronom 26), preluată și în Noul Legământ ca un „prisos al dreptatii”, se manifestă la sărbătoarea Schimbării la Față a Domnului Iisus Hristos prin aducerea la biserică a strugurilor, ce încep să se coacă. Datina aducerii roadelor în biserică este dintotdeauna, stabilită în scris chiar de părinții sinodali în Canonul 28 al Sinodului VI Ecumenic: "Iar aducerea strugurilor să fie socotită ca o pârgă, şi preoţii binecuvântându-o osebit să o dea celor ce o cer pe aceasta, spre mulţumire Dătătorului rodurilor prin care trupurile noastre cresc şi se hrănesc după orânduirea bisericească." La momentul respectiv din cadrul Sfintei Liturghii se înalță o rugăciune de mulțumire și binecuvântare pentru strugurii care „prin buna întocmire a văzduhului, prin picăturile de ploaie şi prin liniştea vremii" a rânduit Dumnezeu să plinească coacerea roadei noi a viţei, ca "celor ce vom gusta dintr-însa, să ne fie spre veselie, iar celor care au adus-o Ţie, ca dar, spre curăţirea păcatelor, prin Dumnezeiescul şi Sfântul Trup şi Sânge al Hristosului Tău...". Mulțumim Doamne pentru bunătățile pământești...

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator