Theotokos. Doamna noastră
Administrator: 02-08-2016 09:14:31 in Știri pe scurt
"Fiindcă după ce a sădit la început orice formă de lucruri care cad sub simțiri şi care au simțuri, întrucât nimic din cele de pe pământ nu era un receptacul al minții/inteligenței, Dumnezeu l-a plămădit pe om ca receptacul al minții/inteligenței. Apoi, iarăşi,întrucât deşi neamul omenesc a sporit, nimeni din el nu s-a găsit fiind aşa cum trebuia un receptacul al lui Dumnezeu "prin Care şi pentru Care sunt toate", ca să vorbim împreună cu Pavel (1 Cor 8,6), a făcut-o mai apoi cum I-a bineplăcut pe această Pururea Fecioară ca palat al Lui Însuşi, ca să spun aşa, fiindcă pentru culmea curăției ei Aceasta s-a arătat un receptacul al plinătății Dumnezeirii în chip trupesc ( Col 2, 9), şi nu numai un receptacul, ci- o, ce minuni neobişnuite!- şi născătoare şi făcătoare a unei înrudiri dumnezeieşti pentru toți oamenii dinaintea ei şi de după ea". ( Sf Grigorie Palama)