Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Theotokos. Doamna noastră
Administrator: 02-08-2016 09:14:31 in Știri pe scurt
"Fiindcă după ce a sădit la început orice formă de lucruri care cad sub simțiri şi care au simțuri, întrucât nimic din cele de pe pământ nu era un receptacul al minții/inteligenței, Dumnezeu l-a plămădit pe om ca receptacul al minții/inteligenței. Apoi, iarăşi,întrucât deşi neamul omenesc a sporit, nimeni din el nu s-a găsit fiind aşa cum trebuia un receptacul al lui Dumnezeu "prin Care şi pentru Care sunt toate", ca să vorbim împreună cu Pavel (1 Cor 8,6), a făcut-o mai apoi cum I-a bineplăcut pe această Pururea Fecioară ca palat al Lui Însuşi, ca să spun aşa, fiindcă pentru culmea curăției ei Aceasta s-a arătat un receptacul al plinătății Dumnezeirii în chip trupesc ( Col 2, 9), şi nu numai un receptacul, ci- o, ce minuni neobişnuite!- şi născătoare şi făcătoare a unei înrudiri dumnezeieşti pentru toți oamenii dinaintea ei şi de după ea". ( Sf Grigorie Palama)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator