Vindecare prin adâncirea comuniunii
Administrator: 29-07-2016 04:44:52 in Știri pe scurt
"Taina Maslului caută să vindece pe cel bolnav prin restaurarea comuniunii lui cu Dumnezeu şi cu semenii, prin preot. De aceea în Taina Maslului este importantă credința bolnavului, care se căieşte şi cere de la Dumnezeu iertare pentru păcatele lui, după cum este importantă prezența la această slujbă a credincioşilor, care se roagă şi ei, împreună cu preoții, pentru cel bolnav, şi tot atât de important este faptul că la săvârşirea Maslului iau parte mai mulți preoți (de la doi la şapte). Prin aceasta se arată voința Bisericii de a-şi pune în mişcare forțele, prin comuniunea în rugăciune şi dragoste, ca să tămăduiască pe unul din mădularele ei aflat îm suferință". ( Pr Prof Dumitru Popescu) În acest context comunitar s-a desfăşurat slujba Maslului de obşte din parohia Nucetu, vineri, 29 iulie 2016.