Daruri de mulțumire în culori calde
Administrator: 21-07-2016 04:52:39 in Știri pe scurt
Pentru prinoasele aduse de credincioşi, adică fructe, mâncăruri de orice fel, colivă şi băuturi, există în biserică o masă specială, aşezată pe partea stângă. Darurile credincioşilor vor fi binecuvântate de preot la finalul slujbei printr-o rugăciune specială, scurtă, prin cădirea asupra lor şi prin sfinţirea cu semnul mâinii în semnul crucii. Prinoasele sunt un semn al mulţimirii faţă de Dumnezeu, care ne dă belşug din toate, cât şi ca pomenire a celor adormiţi din neamul nostru. Se împart credincioşilor, în special săracilor, dar se dau şi preotului sau preoţilor. O mică parte din aceste prinoase se ia acasă, pentru a gusta şi a se sfinţi toţi cei din familie. FPentru prinoase, adică fructe, legume, mâncăruri de orice fel, colivă şi băuturi, există o masă specială, aşezată în biserică de obicei la intrare, pe partea stângă sau dreaptă sau acolo unde spaţiul o permite, chiar în pridvor. Acestea din urmă vor fi binecuvântate de preot la finalul slujbei printr-o rugăciune specială, scurtă, prin cădirea asupra lor şi prin sfinţirea cu semnul mâinii în semnul crucii. Prinoasele sunt un semn al mulţimirii faţă de Dumnezeu, care ne dă belşug din toate, cât şi ca pomenire a celor adormiţi din neamul nostru. Se împart credincioşilor, în special săracilor, dar se dau şi preotului sau preoţilor. O mică parte din aceste prinoase se ia acasă, pentru a gusta şi a se sfinţi toţi cei din familie. Fiecare creştin ar trebui să aducă la Sfânta Liturghie un dar cât de mic, pentru a-şi arăta recunoştinţa faţă de Dătătorul celor bune din viaţa noastră, mai ales că în rugăciunea de sfinţire a darurilor (prinoaselor) preotul cere de la Dumnezeu mila, faţă de cei „care au adus şi au înfrumuseţat acestea” şi mai cere răsplătirea cu „bunătăţile cele veşnice”, iar prinoasele sunt considerate bunuri din vistieria cea de Sus. Fiecare creştin ar trebui să aducă la Sfânta Liturghie un dar cât de mic, pentru a-şi arăta recunoştinţa faţă de Dătătorul celor bune din viaţa noastră, mai ales că în rugăciunea de sfinţire a darurilor (prinoaselor) preotul cere de la Dumnezeu mila, faţă de cei „care au adus şi au înfrumuseţat acestea” şi mai cere răsplătirea cu „bunătăţile cele veşnice”, iar prinoasele sunt considerate bunuri din vistieria cea de Sus.