Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Pilda albinei pentru...cititori
Administrator: 09-07-2016 09:09:29 in Știri pe scurt

"Dupã cum celelalte ființe se bucurã numai de mirosul sau de frumusețea florilor, iar albinele pot lua din flori şi mierea, tot aşa şi oamenii care nu cautã în astfel de scrieri numai plãcutul şi frumosul pot sã scoatã din ele şi un oarecare folos pentru suflet. 

 Trebuie, deci, şi voi sã citiți scrierile autorilor profani, aşa cum fac albinele; acelea nici nu se duc fãrã nicio alegere la toate florile, nici nu încearcã sã aducã tot ce gãsesc în florile peste care se aşazã, ci iau cât le trebuie pentru lucrul lor, iar restul îl lasã cu plãcere.      Noi, dacã suntem înțelepți, sã luãm din cãrți cât ni se potriveşte nouã şi cât se înrudeşte cu adevãrul, iar restul sã-l lãsãm. Şi, dupã cum atunci când culegem flori de trandafir dãm la o parte spinii, tot aşa şi cu nişte scrieri ca acestea; sã culegem atât cât este de folos şi sã ne ferim de ce este vãtãmãtor." (Sf Vasile cel Mare)


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator