Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Nostalgia Paradisului
Administrator: 04-07-2016 07:58:57 in Știri pe scurt
Florile pe care le aducem în lăcaşul sfânt pentru a împodobi icoanele şi spațiul liturgic sunt daruri către Dumnezeu. Oferirea acestora constituie un gest de mulțumire şi închinare. Sunt foarte multe evenimente de cult în cadrul cărora se aduc la biserică flori sau ramuri tinere, de pildă la Bobotează şi la sfeştanie se aduc aduc ramuri de busuioc, la Florii, crengi de salcie, în Săptămâna Patimilor, când Sfântul Epitaf este aşezat în mijlocul Bisericii, flori de primăvară, la Rusalii, crenguţe cu frunze de nuc,la Naşterea Sf Ioan Botezătorul, sânziene, etc. Pictura şi sculptura religioasă, veştmintele slujitorilor, obiectele şi vasele liturgice sunt înzestrate cu modele florale; ceea ce arată că natura şi omul împreună se închină Ziditorului, cu mulțumire şi recunoştință, amintind de Grădina în care Dumnezeu şi omul vorbeau față către față dar şi de spațiul, cu vădite accente vegetale, al fericirii veşnice. Astfel că florile care se aduc în biserică sunt mărturii şi icoane ale nostalgiei Paradisului.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator