Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Vecernia împodobirii bisericii
Administrator: 19-06-2016 11:02:04 in Știri pe scurt
În ajunul Rusaliilor, 18 iunie 2016, vecernia sărbătorii are ca specific momentul de împodobire a bisericii cu frunze și ramuri de nuc, tei și trandafir, ca reprezentare simbolică a limbilor de foc ce au șezut peste apostoli sau a ramurilor stejarului din Mamvri, loc te teofanie supremă a Vechiului Testament. În biserica parohială, anul acesta, icoanele s-au împodobit cu ramuri fragede de tei, aflate la momentul dărniciei miresmei florale. Vecernia a fost urmată de Litie.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator