Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Strângerea Sfântului Epitaf, moment liturgic și simbolic
Administrator: 09-06-2016 01:28:51 in Știri pe scurt

La vecernia Înălțării Domnului, rânduiala bisericească prevede că la momentul când se intonează troparul sărbătorii :„Înaltatu-Te-ai intru slava, Hristoase, Dumnezeul nostru, bucurie facand ucenicilor, cu fagaduinta Sfantului Duh, incredintandu-se ei, prin binecuvantare, ca Tu esti Fiul lui Dumnezeu, Izbavitorul lumii”, preotul, cu multă pietate, strânge de pe prestol Sfântul Epitaf, așazat aici la sfârșitul Deniei Prohodului Domnului, semnificând încheierea perioadei de 40 de zile în care Domnul Iisus a fost, cu trupul înviat, alături de ucenici, povățuindu-i despre tainele Împărăției lui Dumnezeu.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator