Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Istoria în imagini (I)
Administrator: 14-01-2017 01:27:39 in Știri pe scurt

  La 14 ianuarie 1497, Ștefan cel Mare şi Sfânt dăruia Mănăstirii Putna două ripide din argint aurit. Evantaiele ripidelor sunt alcătuite dintr-o delicată și strânsă împletitură de fir metalic; arabescuri în filigran încadrează cinci medalioane cu reprezentări de serafimi, dar și cercuri și romburi în care sunt înscrise rozete. Pe bulbul mânerului, inscripția gravată cu slove frumoase are acest conținut: „Io Ștefan voievod, din mila lui Dumnezeu domn al Țării Moldovei, fiul lui Bogdan voievod, a făcut această ripidă în mănăstirea de la Putna, unde este hramul Adormirii Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, în anul 7005 <1497>, ianuarie 14”.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator