Istoria în imagini (I)
Administrator: 14-01-2017 01:27:39 in Știri pe scurt

La 14 ianuarie 1497, Ștefan cel Mare şi Sfânt dăruia Mănăstirii Putna două ripide din argint aurit. Evantaiele ripidelor sunt alcătuite dintr-o delicată și strânsă împletitură de fir metalic; arabescuri în filigran încadrează cinci medalioane cu reprezentări de serafimi, dar și cercuri și romburi în care sunt înscrise rozete. Pe bulbul mânerului, inscripția gravată cu slove frumoase are acest conținut: „Io Ștefan voievod, din mila lui Dumnezeu domn al Țării Moldovei, fiul lui Bogdan voievod, a făcut această ripidă în mănăstirea de la Putna, unde este hramul Adormirii Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, în anul 7005 <1497>, ianuarie 14”.