Despre postul din Ajunul Bobotezei
Administrator: 07-01-2017 11:07:19 in Știri pe scurt
În Ajunul Bobotezei (5 ianuarie) se ține post negru, nu se mănâncă şi nu se bea nimic. Canoanele Bisericii învață că în Ajunul Bobotezei se ajunează total, (Canonul 1 al Sf. Teofil al Alexandriei), iar a doua zi se ia agheasma pe nemâncate. În Tipicul Sfântului Sava se spune că, dacă Ajunul cade duminica sau sâmbăta, nu se ține post negru. Postul din ziua de 5 ianuarie este păstrat din perioada secolele IV-VI, când catehumenii se pregăteau prin post şi rugăciune timp de 40 de zile, să primească botezul în seara acestei zile. După ce primeau botezul, puteau să participe pentru prima data la liturghia credinciosilor şi să se împărtaşească. Astăzi, creştinii postesc în această zi, pentru a putea gusta cu vrednicie din apa sfințită - Agheasma Mare.