Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Hristos se naşte, slăviți-L! (III)
Administrator: 14-12-2016 09:10:01 in Știri pe scurt
"Dacă cineva, în Hristos care este Unul, împarte ipostasurile după unire, legându-le între ele numai cu legătura cea după merit, adică după autoritate şi putere şi nu cu găsirea laolaltă printr-o unire naturală: să fie anatema."(Sf Chiril al Alexandriei, Anatematisme, III) Această învățătură a Sf Chiril, din sfera unirii ipostatice, teologhiseste despre adevărul că Mântuitorul este Dumnezeu-om, cu două firi, dumnezeiască şi omenească unite într-o singură persoană sau ipostas, persoana lui Dumnezeu Cuvântul. Imnografia Bisericii Ortodoxe a preluat aproape literal sintetizarea teologică a Părintelui alexandrin: "Întocmai este cu Tatăl Fiul Fecioarei, Cuvântul lui Dumnezeu, ipostas desăvârşit în două firi: Iisus Domnul, Dumnezeu desăvârşit şi om desăvârşit." "Pe Hristos, Dătătorul de viață, Care în două firi la ceruri S-a înălțat cu slavă, şi este împreună cu Tatăl şezător". "Cine a născut fiu neasemănat după legea părintească? Însă pe Acesta Îl naşte Tatăl fără de mamă; preaslăvită minune! Că tu, Preacurată, ai născut Dumnezeu şi om, totodată". "Cel fără de început se începe, Cuvântul Se întrupează, Dumnezeu om se face ca pe om să-l facă Dumnezeu".

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator