Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Sf Evstratie a cerut semn ceresc. Şi i s-a dat!
Administrator: 13-12-2016 09:03:47 in Știri pe scurt
Sfântul Evstratie era de loc din orasul Aravraca si era capetenie in ostirea ducelui Lisie. Dorea sa-si dea pe fata credinta, dar se temea, ca nu stia cum va fi sfarsitul marturisirii sale. De aceea a poruncit unuia din slujitorii sai sa puna centura sa in biserica din Aravraca. Ca isi zicea: "Daca va intra in biserica preotul Avxentie si va lua cu el centura, atunci indraznirea si marturisirea lui va fi dupa placul lui Dumnezeu si nu se va teme de nimic din cele asteptate, cand se va infatisa inaintea ducelui. Dar daca altcineva din biserica va lua centura, atunci sa poarte inca mai departe in ascuns credinta in Hristos si sa nu o vadeasca". Cand a vazut ca sfarsitul ispitirii sale s-a facut dupa cum gandea, caci preotul Avxentie luase centura, a inteles ca marturisirea lui pentru Hristos se va termina cu bine si s-a hotarat sa se infatiseze inaintea lui Lisie si sa marturiseasca cu indraznire credinta sa. Cand au fost adusi la scaunul de judecata niste sfinti mucenici, Evstratie statea si el alaturi de Lisie, ca era capetenie in ostirea lui. Atunci el, cel dintai, a strigat tare ca este crestin. Tiranul i-a smuls centura si a poruncit sa-l dezbrace si sa fie chinuit in multe feluri; dar el le-a rabdat pe toate cu seninatate. Aceasta a adus la credinta in Hristos si pe Sfantul Evghenie, prietenul sau. Acesta a marturisit cu indraznire ca are aceeasi credinta ca Sfantul Evstratie si ca da aceeasi inchinaciune Dumnezeului cinstit de acela. Atunci Sfantul Evstratie a fost si el chinuit cumplit. Vazand aceasta, Sfantul Mardarie s-a alaturat Sfantului Evstratie si au fost adusi amandoi la cercetare inaintea lui Lisie. Mai intai i s-a taiat capul Sfantului Avxentie, pentru ca s-a numit crestin. Iar Sfintii Mardarie si Evghenie au murit in timpul chinurilor. Sfantul Orest a fost cunoscut ca e crestin cand a ridicat mana ca sa arunce cu sulita la tinta. Atunci, rasucindu-se ca sa tinteasca, i-a iesit afara din san crucea pe care o tinea la piept, ca pe o pavaza. A fost intrebat de ce o poarta, iar el a raspuns ca este rob al lui Hristos. Lisie l-a legat si pe el alaturi de Sfantul Evstratie si i-a trimis pe amandoi la Agricola, care i-a cercetat si i-a supus la chinuri. intai si-a aflat sfarsitul Sfantul Orest, fiind asezat pe un pat de fier inrosit in foc. Pe urma a fost aruncat intr-un cuptor aprins si Sfantul Evstratie, si acolo si-a primit cununa muceniciei.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator