Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Sute de mii de invocații la ziua onomastică
Administrator: 06-12-2016 08:58:50 in Știri pe scurt
Dintre românce, peste 206.800 poartă numele Nicoleta, 53.797 pe cel de Niculina ori Nicolina, iar alte aproximativ 10.000 de femei, pe cel de Niculiţa sau Neculiţa. Alte 4.700 se numesc Nicole şi Nikole, 3.300 poartă numele de Nicola ori Nikola, iar aproximativ 3.000, Neculina şi Necolina. Dintre bărbaţi, peste 325.700 poartă numele Nicolae, circa 60.000, pe cel de Niculai ori Neculai, 29.796 se numesc Niculae, iar alţi peste 25.700, Nicu. De asemenea, peste 45.000 de români se numesc Nicuşor, 12.721 poartă numele Nicolaie, 2.200 de români, Niculaie, iar alţi peste 1.000, Nicola. Toate aceste sute de mii de oameni legați duhovniceşte de Sf Nicolae se cuvine să exclame: "Izbăvește-ne, părinte, cu rugăciunile tale, ca pe Vasile acela. Auzi-ne, preacuvioase, cu auzul tău, precum ai auzit pe voievozii cei legați. Dă-ne mână de ajutor, Nicolae, precum ai dat celor ce fuseseră învăluiți în mare, ca să grăim ție acestea: Bucură-te, cel ce împreună-locuitor ești cu îngerii; Bucură-te, cel ce aduci întristare diavolilor; Bucură-te, cel ce ești slujitor asemenea lui Grigorie Teologul în preoție; Bucură-te, cu Ioan Gură de Aur dimpreună vorbitorule; Bucură-te, prietenul marelui Vasile; Bucură-te, că dimpreună cu dânșii tai eresurile; Bucură-te, cel ce porți o credință cu dânșii; Bucură-te, că faci minuni spre împăcare; Bucură-te, că tu cureți lumea de mulțimea zeilor; Bucură-te, cel ce ai vorbit mai dinainte despre cinstirea Născătoarei de Dumnezeu în Biserică; Bucură-te, că rușinând pe Arie înșelătorul la sobor, l-ai învins; Bucură-te, că pe fecioarele acelea le-ai oprit de la împreunarea cea desfrânată; Bucură-te, Sfinte Ierarhe Nicolae, mare făcător de minuni!"

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator