Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Obiceiuri den bătrâni
Administrator: 29-11-2016 12:35:36 in Știri pe scurt
În această seară de ajun a Sfântului Andrei (cap de iarnă), bunicile noastre aduceau la căldura caselor ramuri din toți pomii roditori și boabe de grâu. Până la Sărbători acestea se dezmorțeau, așa încât înaintașii noștri puteau folosi la Anul Nou sorcove din flori naturale (...„ca un măr ca un păr, ca un fir de trandafir”...) și puteau aduce ca binecuvântare, la biserică, în mijlocul gerurilor iernii, grâu verde (...„semne bune anul are, semne bune, de belșug”...). Să nu uităm înțelepciunea strămoșilor ! (citeam deunăzi, într-un tratat de pomicultură, că „în condițiile normale din țara noastră, mărul are nevoie de 22 de zile de temperaturi peste 8 grade Celsius, părul de 20 de zile, iar cireșul de 15- 17 zile pentru deschiderea florilor”).

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator