Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Antologhionul de la Râmnic, 1705. Preliminarii
Administrator: 28-11-2016 05:39:48 in Știri pe scurt
O dată ajuns episcop al Râmnicului, ilustrul cărturar Antim Ivireanul își va folosi pe deplin experiențele administrativă și liturgică, dobândite ca egumen al mănăstirii Snagov. Își va asuma responsabilitatea față de „oile” pe care le păstorea, fără să se limiteze strict la atribuțiile impuse de funcția sa, ci mai mult, ca un adevărat slujitor al Domnului și iubitor al oamenilor si al patriei care l-au adoptat, dar mai ales iubitor al dreptei credințe ortodoxe, va lupta cu puterea cuvântului vorbit, dar îndeosebi scris, pentru îmbogățirea spirituală a enoriașilor. Aceasta a făcut-o prin introducerea într-un mod foarte inteligent, a limbii române în serviciul divin, într-un timp în care limbile slavă și greacă își disputau poziția, iar limba noastră nu „putea” fi folosită în traducerea textelor sfinte (inițiativă întreprinsă înainte atât de către mitropolitul Dosoftei, cât și de Mitrofan); de asemenea, într-un moment în care în Ardeal protestantismul, parvenit din Germania, și catolicismul începuseră să-și impună abuziv credințele lor (să nu ignorăm că acesta din urmă era religia Casei de Austria). Astfel, așezarea sa ca episcop la 1705 aproape de granița cu frații de peste munți, a fost una bine gândită. Tot în același an și-a început activitatea tipografică la Râmnic, meșteșug în care era desăvârșit. Dintre cele nouă cărți tipărite în perioada de aproape trei ani cât a stat la Râmnic, face parte și un Antologhion adecă Floarea Cuvintelor, fiind a doua carte dintre primele trei care au apărut în acel an, celelalte intitulându-se: Tomul bucuriei și Învățătura pre scurt pentru taina pocăinței. Antim se va îngriji să aibă în cadrul noii tiparnițe o legătorie cu meșteri foarte pricepuți, astfel că lucrările sunt de bună calitate: „legate trainic, în piele peste tot, folosind tablii masive, cu un dichis decorativ, presat cu fier sec (fără poleitură), dar la cald, dispunând de fileturi și ștempeluri specifice, ne edifică pe deplin cu privire la tehnica și am putea spune și arta legătoriii de carte, pe care Antim o practicase încă în perioada Snagov". (Iulia Dițoiu) Va urma.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator