Dar de binecuvântare
Administrator: 26-11-2016 01:40:58 in Știri pe scurt

Parohia Plevna a primit ca un dar duhovnicesc două fiole cu agheasmă şi untdelemn de la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la mănăstirea Xenofont.  Mănăstirea Xenofont este una dintre marile mănăstiri din Sfântul Munte Athos. Aici se păstrează, cu mare evlavie şi bucurie, trei mari icoane făcătoare de minuni: icoana Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, icoana Sfântului Mare Mucenic Dimitrie şi icoana Maicii Domnului numită „Odighitria”. Numele icoanei vine de la cuvântul grecesc „odigos”, care înseamnă „călăuză”, ori „arătătoare a căii”, adică „povăţuitoare”.

Enoriaşul ce a cercetat Republica Monahală a Sfântului Munte a răspuns astfel binecuvântării dăruind dar de binecuvântare.